Group Documentary
Landry Otis
First Place
Chinese Exclusion Act Documentary
Billings Central High School
Group Exhibit
Colin Kapsner
First Place
Cuban Missile Crisis
Lewis & Clark Middle School
Jack Parkan
First Place
The Transcontinental Railroad
Billings Central High School
Jack Parkan
First Place
The Transcontinental Railroad
Billings Central High School
Tate Thompson
First Place
The Transcontinental Railroad
Billings Central High School
Tate Thompson
First Place
The Transcontinental Railroad
Billings Central High School
Preston Innis
Second Place
Strategic Defense Iniative
Bozeman High School
Preston Innis
Second Place
Strategic Defense Iniative
Bozeman High School
Toby Johnson
Second Place
Strategic Defense Iniative
Bozeman High School
Toby Johnson
Second Place
Strategic Defense Iniative
Bozeman High School
Dylan Martell
Second Place
barbary pirates
Lewis & Clark Middle School
Christine Croft
Third Place
Amazing Mormons
Lewis & Clark Middle School
Christine Croft
Third Place
Amazing Mormons
Lewis & Clark Middle School
Louise Erekson
Third Place
Amazing Mormons
Lewis & Clark Middle School
Louise Erekson
Third Place
Amazing Mormons
Lewis & Clark Middle School
Group Website
Alexis Marceau
First Place
The Montana Sedition Act
Heart Butte 6-8
Alexis Marceau
First Place
The Montana Sedition Act
Heart Butte 6-8
Jesslyn Rutherford
First Place
The Montana Sedition Act
Heart Butte 6-8
Jesslyn Rutherford
First Place
The Montana Sedition Act
Heart Butte 6-8
Individual Documentary
Sada Schumann
First Place
Defining Korea: How Conflict and Compromise Shaped a Nation
Sacajawea Middle School
Kendall Storer
First Place
Conflict Over the Apex Law: Heinze V. Standard Oil
Butte High School
Sarah Restad
Second Place
World War Won?
Billings Sr High School
Felicity Schlosser
Third Place
The path to informed consent
Bozeman High School
Individual Exhibit
Jack Johnson
First Place
From Battlefields to Beet Fields: German POWs on Montana Farms
Clancy School
Jessica Kozlowski
First Place
The stonewall Riots
Bozeman High School
Laurel Ward
Second Place
Female Athletes Change History
Bozeman High School
Lauren Krueger
Third Place
Devils Curse
Big Sky High School
Individual Performance
Jaeger Held
First Place
Prisoners of War in Montana
Billings Sr High School
Individual Website
Alyssa Cissell
First Place
The Pullman Strike of 1894
Big Sky High School
Sara Priebe
First Place
THE COLD WAR: CONFLICTS OF THE BERLIN WALL
Sacajawea Middle School
Kaedin Skunkcap
Second Place
CREATION OF ROCKY BOYS RESERVATION
Heart Butte 6-8
Tegan Wright
Second Place
Stanford Prison Experiement
Bozeman High School
Paper
Sam Boone
First Place
The Road to Removal
Bozeman High School
Emily Drukman
Second Place
Stonewall:A night of uprising
Bozeman High School
Colter VanDeWalle
Third Place
The Battle of the Chosin Reservoir
Bozeman High School